Pro začátek

INFORMACE JSOU PALIVEM PRO RŮST

SVĚT CEFI A DEFI

Abyste mohli učinit vlastní rozhodnutí, zda do do světa kryptoměn vstoupit, je nejprve třeba pochopit, na jakých principech, alespoň zjednodušeně, funguje. Níže vám proto ve zkratce vysvětlíme CeFi, DeFi a most mezi nimi – tedy CeDeFi. A proč má zrovna do něj smysl prostřednictvím GiveGet® tokenu investovat.

SVĚT CEFI Centralizované
finance

Ve světě CeFi se již pohybujeme, jde o svět, ve kterém důvěřujeme centralizovaným institucím (např. ČNB), které uchovávají naše finance. Většina jich dnes zavádí postupy Know Your Customer (KYC) a Anti Money Laundering (AML), což znamená, že uživatelé musí sdílet své osobní údaje, aby byli pod kontrolou.

Scháma CeFi

SVĚT DEFI Decentralizované
finance

Svět DeFi oproti běžnému fungování neobsahuje centrální entitu (např. ČNB), která by měla na starosti koordinaci. Tu v krypto světě zajišťují pevně daná pravidla sítě, tzv. blockchain (jakási účetní kniha uchovávající transakce mezi uživateli). Obchodování v tomto světě probíhá na decentralizovaných burzách (DEX).

Schéma DeFi

CEDEFI Most do budoucnosti

Zkratka CeDeFi (tedy centralizovaná identita s decentralizovaně uloženými financemi) spojuje to nejlepší z výše zmíněných světů a je cestou, kterou se svět financí v budoucnu vydá. A právě tím má GiveGet® token ambici být, jelikož je krytý penězi a jeho vlastnictví nese právo na podílu z výkonu ekosystému.

Schéma CeDeFi
Top